Beskid Wyspowy

urodziny dla dzieci  - wioska indiańska w szczyrzycu

Beskid Wyspowy to pojedyncze szczyty, rozległe doliny i szerokie przełęcze. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielnica, 1173 m n.p.m, z której rozciąga się przepiękna panorama na Gorce.
Wiele szlaków Beskidu Wyspowego należy do łatwych i średnio trudnych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Trasami tymi można wędrować całą rodziną, bez względu na wiek.
Szczyrzyc to doskonałe miejsce do wypadów w Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki i okolice Zakopanego.
Godny uwagi jest Szlak Papieski: Wadowice, Kalwaria, Łagiewniki.
25 km od Szczyrzyca znajdują się dwie kopalnie soli: Wieliczka (bardziej znana) i Bochnia (najstarsza kopalnia soli na świecie).
Doskonałe informacje i opisy Beskidu Wyspowego można znaleźć na stronie: www.beskidwyspowy.prv.pl

Lokalne szczyty

Ciecień
(829 m)
- całkowicie zalesiony szczyt, tworzący wraz z Księżą Górą i Grodziskiem (618m) długi, nietypowy dla Beskidu Wyspowego grzbiet, położony pomiędzy dolinami Krzyworzeki i Stradomki. Wzniesienie budzi zainteresowanie zarówno z uwagi na wygląd, jak i nazwę. W sylwetce Cietnia widzianej od płn. bądź płd. zaznaczają się wyraźnie dwa nierówne szczyty, oddzielone charakterystycznym wcięciem. Istnieje przypuszczenie, że nazwa Ciecień pochodzi właśnie od tego wcięcia. Na możliwość pochodzenia tej nazwy od słowa "ciąć" ("cięty") wskazuje stosowany również sposób odmian owej nazwy: Cietnia, Cietniowi itd., (obok Ciecienia, Ciecieniowi,...).

Księża Góra
(649m)
- charakterystyczny szczyt pomiędzy Cietniem a Grodziskiem w pobliżu skrzyżowania dróg prowadzących do Wiśniowej, Smykania, Cietnia i Grodziska. Ze względu na drewnianą, kilkunastometrową wieżę usytuowaną na wierzchołku, idealny punkt widokowy. Pod wieżą znajduje się kamienny ołtarz z drewnianym krzyżem.

Grodzisko
(618 m)
- wybitny, zalesiony wierzchołek stanowiący płn. zakończenie grzbietu Cietnia, położony na wsch. od doliny Krzyworzeki nad wsią Poznachowice Górne. Prowadzone jeszcze przed pierwszą wojną światową i później badania archeologiczne wykazały, że na szczycie góry znajdowało się w czasach kultury łużyckiej grodzisko początkujące rozwój potężnego niegdyś grodu szczyrzyckiego. Za pierwszych Piastów stał na Grodzisku zamek szczyrzycki, będący jednym z najsilniejszych punktów obronnych na Ziemi Krakowskiej. Został on spalony przez Tatarów w połowie 13 w. podczas niszczycielskiego najazdu na Małopolskę i później nie został już odbudowany. Mury budowli (jeszcze do niedawna zachowane resztki bramy) wznoszono układając kamienie "na sucho" - bez użycia zaprawy. Na szczycie, jakiś czas temu można było korzystać z drewnianej wieży widokowej która niestety nie przetrwała do czasów obecnych.


Powrót