Zamek w Dobczycach

zamek w dobczycach

Zamek dobczycki leży na skalistym wzgórzu nad Rabą, w zachodniej części miasta. Podobnie jak w Niedzicy i Czorsztynie tuż przy zamku powstała zapora co zmieniło wygląd jego otoczenia. Do dzisiaj na całym obszarze dawnego zamku przetrwały niezbyt wysokie mury, które w zimie praktycznie całkowicie giną pod śniegiem. Warownia składała się z zamku górnego w kształcie trójkąta i dolnego. Pierwotne wejście prowadziło od południa do zamku górnego, a dawna brama została w XVII w. zamieniona na kaplicę. Do dzisiaj widać tam otwór wejściowy. Obecna brama do zamku dolnego prowadzi od północnego wschodu przez drewniany most (kiedyś zwodzony) ponad fosą, która oddzielała miasto od zamku. W okresie świetności obiekt posiadał w sumie ponad 70 sal i 3 wieże: bramną z zegarami, wysoką cylindryczną o średnicy 9 m w środku założenia oraz narożną w południowo zachodnim skrzydle (początkowo umiejscawiano ją koło kaplicy). Pomieszczenia mieszkalne znajdowały się zarówno na zamku górnym jak i dolnym. Musiały się one wspaniale prezentować, co można wywnioskować na podstawie odnalezionych ozdobnych elementów kamieniarskich oraz kafli.
Duże słowa uznania należą się właścicielom obiektu - PTTK, za to jak znakomicie potrafił przystosować dla potrzeb turystów ruinę, która jeszcze pół wieku temu była praktycznie nie widoczna na powierzchni ziemi. Mury częściowo przykryto dachami i utworzono kilka komnat muzealnych z ciekawymi eksponatami. Można zobaczyć m.in. piec hutniczy z XIII w., katownię, loch, kaplicę, studnię.
Zwiedzając zamek warto też obejrzeć pobliski skansen, kościół zbudowany z murów zamkowych oraz resztki fortyfikacji miejskich z bramą. Aby do nich dotrzeć należy idąc pod górę do zamku nie skręcać w prawo na schody, tylko pójść prosto. Dawne Dobczyce położone był bowiem na tym samym wzgórzu co zamek i dopiero w II poł. XVIII wieku z braku miejsca na rozbudowę przeniesiono je do doliny Raby. Koło kościoła można zobaczyć zabytek przyrody - lipę zwaną Marysieńską z posągiem Matki Boskiej, zasadzoną w dniu wiktorii wiedeńskiej w 1683 r.

Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002 + własne dodatki
Informacje pochodzą ze strony: http://zamki.res.pl/dobczyce.htm


Powrót